SVĚT NAKŘIVO
SOBOTA 21. ŘÍJNA 2000

Proč jsem utekl z Vietnamu

Když jsem se s rodinou zhruba před osmi lety dostal do České republiky nacházel jsem mezi zdejším lidem hodně pochopení. Až v poslední době se mě začínají mnozí pro mne noví lidé, ale i moji známí ptát, proč jsme vlastně Vietnam "opustili".
Víte, ono se na tuto otázku nedá zas tak úplně jednoduše odpovědět a proto bych zde dnes rád nastínil několik problémů s kterými jsem se setkávali ve Vietnamu. Právě tyto problémy totiž měly za následek, že jsem se rozhodl opustit zbytek rodiny a pouze se svou ženou a synem opustit naši rodnou vlast.

Totalitní vláda. První a nejhlavnější důvod. Vláda lidu - komunismus, který stále ve Vietnamu vládne byl tím nejdůležitějším. Nechtěli jsme tuto vládu "přežít", vytrpět či prostě ignorovat. Nelíbila se nám a nechtěli jsme poslouchat jej jí nařízení. Do toho všeho se v posledních několika letech přimíchalo několik "nezávislých" deníků, které začali opravdu trochu objektivněji informovat o politické situaci. Neustálé politické handrkování, aféry, žabomyší války a česky lidově řečeno "průsery" nás už nebavili. Lži politiků a nesplněné sliby byly pro nás nepřijatelné. Proto jsme utekli do Čech.

Ztráta veškerých peněz. Jako jedni z moha lidí jsme "skočili na špek" nové bance, která se prezentovala jako nezávislá na státu. Ihned jsem do ní vložil všechny naše úspory a tato banka byla do půl roka státem zrušena. V tisku bylo vše prezentováno jako krach, přičemž bylo naprosto jasné, že ji zakázal stát a jejím majetkem vykryl státní dluh. Kvůli lepším pomínkám a jistějšímu ukládání úspor jsme se přistěhovali do ČR.

Výstavba nebezpečných objektů. Koncem 80. let byly vystavěny hned dvě nové elektrárny. Jedna tepelná (na zuhelněný rákos) a druhá jaderná. Obě byly stavěny na základě technologií dodaných ze Sovětského svazu. Ovšem po rozpadu sajuzu a vůbec východního bloku byly nahrazeny čínskými technologiemi. Obě elektrárny byly spuštěny a prezentovány jako nejbezpečnější experimenty a hybridy dvou technologií. A tak jsem se ocitli v České republice i kvůli pocitu bezpečí a kvalitnímu životnímu prostředí.

Politické smlouvy. Vedoucí tehdejší Socialistická strana práce Vietnamu sepsala tzv. "opoziční smluvu" s ostatními do té doby ilegálními politickými subjekty a občanskými spolky. Opoziční smlouva byla ovšem podepsaná proti vůli občanů státu a pod nátlakem. Opoziční strany neměly na výber a tak některé z nich podepsali. Ostatní se nechali zavřít, vyhostit či dokonce zabít. Tím byly dokonale pohřbeny demokratické snahy ve Vietnamu, neboť podepsané subjekty se zavazovali podporovat vládnoucí stranu či alespoň jí tolerovat. Za odměnu dostaly "koryta" a občané dojem, že země je opět o něco svobodnější. Přitom to vše bylo přímo naopak. A abychom se podobným případům v budoucnosti vyhnuli - utekli jsme sem k vám.

Těch důvodů bylo samozžejmě daleko více. Rozčilovala nás i zvyšující se nezaměstnanost, která byla ještě ke všemu maskována, ekonomické dluhy, zvyšující se ceny, nekvalitní zboží v tržnicích a další a další důvody, která zapřícinli to, že jsme zde. A jsme tomu rádi, neboť jsme si opravdu pomohli.

Nechtěj být jako orel nebo se staneš šnekem
starovietnamské přísloví

včerejší křivárny
Svět Nakřivo Index | Prodejna | Email Redakce

Začněte Klepnutím Zde CZ | Většinové Názory | Projekt NKVD | Bolšoj Narod

(C) MuckerNet Global 20/10/2000 * 2. nové vydání