SVĚT NAKŘIVO
PONDĚLÍ 30. ŘÍJNA 2000

Jak se slaví u nás

Tak jsem vám tak sledoval ty události, co se děly na státní svátek v televizi a musel jsem se podivit. To u nás se tedy slavilo jinak. Občané vyšli do ulic (a ne, aby navštívili parlament nebo ústřední výbor) a začali se radovat. Vietnamská lidověsocialistickodemokratická republika byla založena 27. října, takže jsme si letos mohli svátek vychutnat v pátek. Narozdíl od vašeho osumadvacátého, který byl nechytře v soboru.
Jistě to byly velké oslavy. Vánoce, Velikonoce ani jiné podobné svátky jsme neslavily, ale 1. máj a 27. říjen byly tradičně velký. Abych tedy navázal - občané vyšly do ulic, koupili si mávátka a trikolóry. Venku stály stánky s různými - jak už sem zmínil mávátky a trikolórami plus mnoho dalších blbůstek, jako velké vlajky, portréty představitelů vládnoucí strany a podobně. Nějvětší "náprask" ale zaznamenával vždy stánek státního podniku Rýžomont. Zde se totiž prodávala obdoba amerického popcornu - tedy pražená rýže. Děti zde vystávaly mnohokrát i hodiny a dospělí jakbysmet. I já jsem jednou ochutnal. Bohužel, rýže nebyla zrovna moc opražená, takže chutnala jako obyčejná rýže. Ale to nebylo jediné - různé stánky nabízeli i rýžovou vatu, tureckou rýži, somálské maso či ukrajinskou trojklobásu. Naše maminky trpělivě stávaly fronty na ovoce dovezené tamní splečností Kovofrukt export import. Největší byl vždy zájem o československé pomeranče a banány. Moje maminka vždycky říkávala: "jo, čechoslováci pušky a pomeranče - to oni umí".
Navečer jsme se všichni slezli do kin, do divadel či do různých klubů a sledovali představení, které pro nás bylo nachystáno. Já, jakožto člen té nižší vrstvy jsem byl povětšinou v kině. Zde se pouštěly válečné filmy či dokumenty o celém světě, především o Číně a SSSR (což byl pro nás celý svět). Pak už se šlo spát a druhý den museli být v práci všichni o tři hodiny déle, aby si moc nezvykli.

Mluviti stříbro, mlčeti zlato, zpívati rýže
starovietnamské rčení

REAKCE
včerejší křivárny
Svět Nakřivo Index | Prodejna | Email Redakce

Začněte Klepnutím Zde CZ | Většinové Názory | Projekt NKVD | Bolšoj Narod

(C) MuckerNet Global 26/10/2000 * 8. vydání